Asmeniniai Finansai

Kaip būti finansiškai saugiam šiandien ir ateityje?

Finansinis saugumas yra viena iš svarbiausių mūsų bendrą savijautą gerinančių sąlygų. Jis suteikia ne tik ramybę, bet ir laisvę siekti savo svajonių be nuolatinio nerimo dėl pinigų. Taigi, kaip jaustis finansiškai saugiai tiek šiandien, tiek ateityje? Šis vadovas apžvelgs svarbiausias strategijas, kurios padės užtikrinti jūsų finansinę gerovę, o pirmuosius žingsnius finansinės gerovės link žengti galėsite per 15 minučių perskaičius šį straipsnį.

Pradėkime nuo to – kas Jums yra finansinis saugumas? Dažniausiai finansinis saugumas apibūdinamas kaip galimybė turėti išteklių, kad galėtumėte susidoroti su netikėtomis išlaidomis dabar ir planuoti ateitį, tačiau skirtingais gyvenimo etapais finansinis saugumas būna išreikštas skirtingai.

Finansinio saugumo etapai

Vaikystėje mes apie tai net nepagalvojame, kol mūsų šeima nesusiduria su finansiniais iššūkiais ir mes nebūname pastatomi prieš faktą – “šito daikto/pramogos nepirksime, nes neturime tam pakankamai pinigų” (arba dar kelios versijos, bet suprantate ką aš noriu pasakyti).

Vaikystėje mums tai siejasi su mūsų norų patenkinimu ir kai mes tampame savarankiški, dauguma žmonių pereina į kitą finansinio saugumo etapą – “dabar aš uždirbu ir galiu sau tai leisti” (nesvarbu ar lizingu ar tiesiog pasitaupysiu, bet nusipirksiu ir patenkinsiu savo poreikį). Taip iš vaikystės atsinešta finansio saugumo stoka mus pasiveja savarankiško pinigų uždirbimo ir išleidimo etape. Vėliau atsiranda šeima, įsipareigojimai ir finansinis saugumas įgauna kitokią prasmę – “O kas nutiks, jei dabar netekčiau pajamų?!”

Kreditai ir kiti įsipareigojimai slegia daugybės žmonių pečius ir atrodo niekur nepabėgsime nuo šios gyvenimo rutinos. Jaučiamės tikrai ne taip kaip norime jaustis… Taip nugyvenus gyvenimą, užauginus vaikus ir atidavus skolas dažniausiai suprantame, kad ne už kalnų ir ta visų nemėgstama pensija – o gyventi kokybiškai – keliauti, patirti, pažinti pasaulį ir dar pagyventi dėl savęs norisi, tačiau suprantame, kad tuoj sumažės pajamos ir teks kažkaip vėl spaustis, nes Sodra mums nemokės tiek kiek mes uždirbome darbe. Ir tuomet finansinis saugumas vėl pasikečia – “norėčiau bent neprarasti esamo pajamų lygio” – galvoja dažnas Lietuvos ir kitų šalių pilietis. Taigi – kaip jaustis finansiškai saugiai tiek dabar tiek ateityje?

Biudžeto sudarymas ir valdymas

Kaip jau supratome – pinigai lydi mus visą gyvenimą, tačiau dažniausiai mūsų niekas nemokina net bazinių dalykų apie pinigus, jų valdymą, efektyvų panaudojimą, taupymą, investavimą ar rizikų valdymą. O tai yra labai svarbu, norint susikurti finansinį saugumą.

Pirmieji žingsniai, kurie nieko nekainuoja ir juos gali atlikti absoliučiai kiekvienas – nesvarbu kuriame gyvenimo etape esame – tai yra biudžeto sudarymas ir valdymas.

Biudžetavimas yra finansinio saugumo pagrindas. Jis padeda sekti mūsų pajamas ir išlaidas, užtikrinant, kad gyvename pagal savo galimybes. Kai mes kažko nesuprantame – pradedame bijoti. Jei nesuplanuojame savo ateities, kur išleisime ir kiek pinigų gausime – gyvename nežinomybėje, kas sukelia papildomą stresą, o tai mažina gyvenimo komfortą. O nenumatytos išlaidos ar draugų kvietimas į vestuves gali pakoreguoti net kelių mėnesių planus. Tad kodėl visko tinkamai nesuplanavus?

Žinoma, tai yra nuobodu, tačiau labai veiksminga ir efektyvu – sugražina mus į realybę, padeda jausti kontrolę ir valdyti finansus, o ne būti priklausomiems nuo dar vienos darbdavio malonės išmokėti mums atlygį.

Norėdami sudaryti efektyvų biudžetą:

✅ Išvardiname visus pajamų šaltinius.
✅ Išvardiname visas savo išlaidas.
✅ Klasifikuojame savo išlaidas (pvz., būtinos, pramogos, edukacija, kelionės, dovanos…).
✅ Palyginame pajamas su išlaidomis, jei gyvename pagal kišenę – valio, viskas gerai.
✅ Jei viršijame – tuomet privalome suprasti, kur yra pinigų “nutekėjimas” ir, žinoma, tą problemą pašalinti mums priimtinu būdu.

🔎 Ir kas toliau paklausite manęs?

O čia ir slypi visa biudžetavimo esmė – tai kad išlaidų suvedimas mums tik parodo ar judame tinkama linkme, ar turime problemų. Dabar pagrindinis akcentas bus į ateities pinigų srauto valdymą, t.y. remiantis savo išlaidų struktūra turime sumodeliuoti ateitį – kiek pinigų ir kada gausime bei kiek pinigų ir kada išleisime – ir kam išleisime. Efektyvių biudžeto valdymo būdų yra įvairių, tačiau vienas iš galimų ir paprastų būdų yra toks: 60% būtinosios išlaidos, 15% ilgalaikis taupymas, 15% pramogos ir kt. poreikiai – išlaidos be sąžinės graužaties, 10% – investavimas savo ateities finansinei gerovei. Taip užtikrinsime visus poreikius dabar, tiek pasirūpinsime savo ateitimi. Pinigų srautą valdome mes, arba esame priklausomi nuo piniginių “injekcijų” – visi turime pasirinkimą. Klausimas – kokį renkiesi Tu?

Rezervinis fondas

Išmokome valdyti savo srautą ir gyvename pagal galimybes, tačiau visiems anksčiau ar vėliau nutinka “gyvenimas” ir padovanoja kokią nors staigmeną, kuri nebuvo suplanuota. Kaip tam pasiruošti? Teisingai – suplanuoti tai, kad turėsime neplanuotų išlaidų ir susikurti rezervą. Jis turėtų siekti bent 6 mėnesių mūsų būtinųjų išlaidų. Kaip jis sukaupiamas? Turime 15% pajamų ilgalaikiame taupyme – pildome šią sąskaitą, kol suma pasieks numatytą tikslą ir valio, dabar turime saugumo pagalvę bent pusei metų į priekį. Atleidimas iš darbo nebaisus, o jei suges mašina ar nutiks kitas įvykis – tai nepakeis mūsų kasdienės gyvenimo rutinos dėl staigios finansinės “duobės”. Jei norisi taupyti efektyviai, galime naudoti Freedom24 dienos taupymo planus, kur mūsų santaupos mums uždirba procentus kiekvieną dieną. Viskas apdrausta, prižiūrima, reguliuojama Lietuvos ir kitų šalių finansinių institucijų, tad nėra ko nerimauti. Sudominau? – spausk šią nuorodą ir jau nuo rytojaus pirmieji procentai gali pasiekti tavo depozitinę sąskaitą.

Skolų valdymas

Kita neatsiejama finansinio gyvenimo dalis – skolos, kurios gali būti labai didelė finansinė našta. Privalome skirti dėmesį skirtumui tarp geros (pvz., būsto paskola) ir blogos skolos (pvz., vartojimo paskolos su aukštomis palūkanomis).

Efektyvios strategijos skoloms valdyti išsamiai yra aptariamos šiame straipsnyje, o jei trumpai:

✅ Turime išmokėti aukštas palūkanas (6%+) turinčias skolas pirmiausia.

✅ Apsvarstyti skolų konsolidavimą arba refinansavimą geresnėms sąlygoms gauti.

✅ Mokėti daugiau nei minimalius mokėjimus, kad greičiau sumažintumėme skolos sumą.

Investavimas

Ką pasiekėme iki šio momento? – Valdome biudžetą ir pinigų srautą, turime rezervą ir nebijome netikėtumų, mūsų rezervas efektyviai generuoja palūkanas ir neleidžia infliacijai mažinti jo vertės, atidavėme blogas skolas ir pasilikome tik tai kas naudinga mums. Ar jau dabar jaučiamės finansiškai saugiau, stabiliau? Net neabejoju. Tai turėtų suteikti nemažai ramybės jau šiandien. Sakyčiau viskas, tačiau – prisiminkime tą gyvenimo saulėlydi apie kurį kalbėjau – pensija arba etapas šalia jos. Norime būti pensininkais ar senjorais (ar kaip dabar madinga vadintis)?

Jei norisi orios senatvės, finansinės gerovės gyvenimo saulėlydyje – privalome tuo pasirūpinti patys, nes dabartinė sistema pasmerkia pensininkus gyventi šalia arba žemiau skurdo ribos. Galime pasidairyti į vyresnio amžiaus žmones – vienetai gyvena ir atrodo gerai. Kiti bando “galą su galu kažkaip sudurti”, tačiau, jei skaitai šį straipsnį – turi pasirinkimą. Rūpintis savimi ateityje ar ne. Tikiuosi pasirinksi teisingai ir nuspręsi pasirūpinti savimi. Tačiau čia klausimas – kaip tai padaryti tinkamai?

Būtent investavimas į mūsų pačių ateitį padės užsitikrinti orią senatvę . Skamba kiek sudėtingai ir atrodo skirta profesionalams, tačiau prieinama kiekvienam turinčiam internetą ir bent minimalų norą pasirūpinti savimi. Detaliai viskas aprašyta šiame straipsnyje, o čia pateiksiu tik esminę informaciją.

Pinigų įdarbinimas (investavimas) žavingas tuo, kad pinigai gali dirbti mums 24/7, nors mes turime tik 8-10 darbo valadų per dieną ir dar norėtųsi savaitgalį pailsėti, skirti laiko šeimai ar kitiems tikslams. Tai kaip uždirbti kol miegame ir dar be didesnių pastangų ar žinių. Tam šiai dienai sukurta daugybė finansinių instrumentų, svarbiausia pasirinkti sau tinkamą. Viena paprasčiausių strategijų – investavimas į viso pasaulio geriausius verslus vieno mygtuko paspaudimu. Skamba ir paprastai ir rizikingai – investuoti į verslus. O jei bankrutuos? Teisingai – dalis verslų bankrutuoja, tačiau įsivaizduokime krepšelį, kuriame yra virš 3000 geriausių verslų išsibarsčiusių po visą pasaulį. Kas turėtų nutikti kad visi jie vienu metu imtų ir bankrutuotų? Scenarijus galimas, tačiau tokiu atveju pinigų, tikėtina, ir mums jau nebeprireiks… O kol žmonių pasaulyje daugėja ir jiems reikia drabužių, batų, kosmetikos, vaistų, būsto, namų apyvokos prekių, automobilių ir t.t. – tol visi verslai, kurie tai suteikia – generuos pelną ir mes kartu su jais – turtėsime, nes būsime akcininkai. Skamba logiškai ir paprastai? Taip ir yra, tačiau, yra papildomų sąlygų – kaip visada. Tam reikia laiko. Niekas nevyksta akimirksniu. Bet, jei pradedame rūpintis savimi jauname amžiuje – laikas yra mūsų draugas. Geroji dalis, kad mes jau esame atsidarę depozitinę sąskaitą mūsų efektyviam taupymui, o kartu su ja turime ir vertybinių popierių sąskaitą, kuri suteikia prieiga prie daugiau nei 1,000,000 finansinių instrumentų.

💡 Bet sakysi – “sumos juk nedidelės, toks iš manęs ir investuotojas”. Teisingai, jau minėjau, kad čia svarbus laikas – ir kuo anksčiau pradėsi – tuo geriau.

🔎 Stebėk – investuojame po 100 EUR su kas mėnesine vidutine 7% metine grąža 35 metus iki pensijos. Mūsų įnašai: 42,000EU,o sukrautas kapitalas: 172,109 EUR.

Mūsų pinigai uždirbo mums net 130,000 papildomų pinigų. Tikiu, kad jaustumeisi saugiai su tokiu sąskaitos likučiu – tiesa?

Tačiau, jei pradėtume visą tai bent 5 metais anksčiau – rezultatas būtų kardinaliai kitoks. Mūsų įnašai: 48,000 EUR, o sukrautas kapitalas:  248,551 EUR.

Tai 70,000EUR daugiau palūkanų ir 76,000 EUR didesnis bendras kapitalas. Per paskutinius 5 metus mūsų turtas uždirbo mums daugiau nei mes patys idėjome per 40 metų? Tiesa – Einšteinas tai vadino 8 pasaulio stebuklu – sudėtinėmis palūkanomis.

Štai taip, visiškai nesudėtingai kiekvienas galime susikurti sau finansinį saugumą tiek dabar tiek ateityje. Tikiu, kad tai gali kiekvienas, svarbiausia – priimti sprendimą, kuris ne visiems patinka, bet mes juk ne “visi’ – tiesa? Tikiuosi straipsnis patiko ir tu jau ėmeisi pirmųjų žingsnių, kad ir kokiame gyvenimo etape bebūtum. Pasidalink su sau brangiais žmonėmis, jei jauti, kad jiems to reikia.