Asmeniniai Finansai

5 būdai pasikelti sau atlyginimą

Sakoma, jog pinigų bankų sąskaitose niekada nebus per daug. Ir su šiuo teiginiu galima sutikti, jei detaliau paanalizuosime žmogiškos psichologijos poveikį asmeninių finansų valdymui. Paprastas pavyzdys: jei per mėnesį uždirbtumėte 1000 eurų, jūsų poreikiai bus sąlyginai kuklūs. Tikėtina, jog jie apims būtinas maisto, būsto, degalų išlaidas ir gal šiek tiek bus atidėta taupymui bei investavimui. O jei pajamos staiga išaugs iki 2000-3000 eur. per mėnesį, natūraliai norų sąrašą papildysite brangesnėmis prekėmis bei gausesniu kiekiu įvairių pramogų.

Žmonija nuolat siekia geresnio gyvenimo. Puikus šio teiginio pavyzdys yra JAV  – galingiausia pasaulio ekonomika, kurios BVP 2023 m. viršijo 27 trilijonus dolerių. Jungtinėse Amerikos Valstijose atliktos apklausos duomenys rodo, kad 39 proc.  šeimų, kurios per metus uždirba nuo 50 iki 100 tūkstančių dolerių, yra nepatenkintos finansine situacija. Įdomu tai, kad rezultatai kardinaliai nesikeičia uždarbiui viršijant 100 tūkstančių. dolerių ribą: ~29 proc. Amerikos šeimų, uždirbančių daugiau nei 8300 dolerių kas mėnesį, vis tiek jaučia ryškesnį nepasitenkinimą savo gyvenimu.

Ir turtingosiose JAV, ir vakarų Europos valstybėse dažnu atveju vietinių gyventojų gaunamas atlyginimas netenkina. Taip yra ir dėl aukštų pragyvenimo išlaidų, ir dėl nuolatinio siekio rytojaus dieną būti turtingesniais, nei šiandien. Tačiau tik pabandykite savo draugams ar kaimynams pasakyti, jog norint keisti situaciją, pirmiausia reikia pasididinti nuolatines pajamas, ir iškart sulauksite sarkastiško klausimo „ Rimtai? Ir kaip gi man patartum tai padaryti?“. Dažniausiai arba pateikiamas šis atsakymas, arba finansiniai sprendimai nukeliami kitai dienai ir kitiems metams. O kai atidėliojama, noras progresuoti yra lėtai užmigdomas kasdieniais rūpesčiais ir malonumais…

Tačiau jei tvirtai nusprendėte, kad nusipelnėte gyventi geriau, kviečiu skaityti toliau ir susipažinti su 5 praktiškai pritaikomais pajamų didinimo būdais ir strategijomis, kurias panaudojus galėsite esamo darbo uždirbti daug daugiau arba pereiti prie pelningesnių sričių.

Atlyginimo pokalbio inicijavimas

🔎 Situaciniame pavyzdyje, kurį dabar aptarsiu, save atpažins dauguma dirbančių lietuvių. Tarkime, jog metų metus atkakliai dirbate vienoje kompanijoje, neriatės iš kailio vykdant kasdienes užduotis ir plušate ilgus viršvalandžius, bet…. Jūsų atlyginimas stovi vietoje. Kartais vadovas paskelbia 10-15 proc. algos pakėlimus, bet po jų seka 3 ar daugiau metų tyla, kurią lydi nuvalkiota frazė: „Žinok, dabar visiems sudėtingas metas. Kitais metais viskas tikrai susitvarkys“.

Nenuoseklūs algos kėlimai Lietuvoje ilguoju laikotarpiu kartais net neįveikia metinės infliacijos lygio. Todėl pagrįstai gali atrodyti, kad trypčiojate vietoje finansų prasme. Ką geriausia daryti šioje situacijoje? Nelaukti, kol vadovas jus prisimins, o reguliariai, bent kasmet, patiems inicijuoti atlyginimo peržiūrėjimo pokalbį.

Žinoma, jei norite uždirbti daugiau, turite to iš tikro nusipelnyti. Jūsų naudai pokalbio metu suveiktų realūs iniciatyvumo ir produktyvumo įrodymai. Gal per pastaruosius metus tavo idėjos ar asmeninis indėlis padėjo sėkmingai įgyvendinti pelningą projektą? O galbūt dirbi gerokai daugiau, nei statistinis tavo kolega? Visus savo privalumus pagrindžiant skaičiais ir tiksliais nupasakojimais, galima tikėtis sėkmės.

Taip pat darbdaviui neabejotinai imponuoja ir specialistai, pasižymintys unikaliais konkurenciniais pranašumais. Tad galbūt verta pramokti kalbą šalies, su kurios įmonėmis aktyviai bendradarbiauja tavo verslas? O gal dirbi automechanikos salone, kuriame savarankiškai išmokai remontuoti kokias nors specifines variklių sistemas? Įgyk naujus įgūdžius ir juos paminėk, o prireikus ir pademonstruok derantis dėl didesnio atlygio. Tikėtina, jog vadovas supras, jog naudinga tave pasilikti net ir mokant didesnę algą.

Na, o jei objektyviai viską įvertinus tavo įgūdžiai rinkoje yra verti bent 2000 eur. per mėnesį, bet darbdavys niekaip nemoka daugiau nei 1000 eur., patariu dairytis naujos darbo vietos ir nešvaistyti savo laiko ten, kur jis nevertinamas.

Tobulink savo profesines žinias ir įgūdžius

Antras patarimas yra susijęs su priminimu nuolat tobulinti savo jau įgytas profesines kompetencijas bei nenustoti prie jų reguliariai „pridėti“ naujų specifinių įgūdžių. Tai pravers ne tik derantis dėl atlyginimo, bet apkritai pavers tave kiekvieno konkurencingo verslo svajonių darbuotoju (-a).

🔎 Paprastas tobulėjimo pavyzdys. Tarkime, jog esi transporto vadybininkas ar vadybininkė. Darbe, už kurį gauni 1200 eurų per mėnesį, užtenka demonstruoti bazinius komunikacinius įgūdžius bei išmokti dirbti su įmonės krovinių registravimo sistema. Bet tu nori uždirbti daugiau. Tad kaip geriausia tobulėti, jog tai apsimokėtų finansiškai?

Pirmiausia įvertink, kokie įgūdžiai svarbiausi tavo darbe ir kuriuos iš jų įvaldžius iškart uždirbtum daugiau. Pavyzdžiui, pagrindinis transporto vadybininkų įgūdis yra užsienio kalbos. Kuo daugiau jų moki ir kuo sklandžiau komunikuoji, tuo daugiau pinigų gali uždirbti sau ir savo verslui. Tad šiuo atveju pagal asmenines aplinkybes lieka nusistatyti paklausiausių kalbų paketą ir pradėti rimtai jų mokytis.

Gyvename labai dinamiškoje aplinkoje. Todėl svarbu ne tik mokytis, bet ir įgytus darbo įgūdžius nuolat tobulinti pagal naujausias tendencijas. Pavyzdžiui, galbūt darbe kasdien naudoji Excell programą? Peržiūrėk, kaip gali dar labiau automatizuoti su šia veikla susijusius procesus ir sumažinti bendrą darbo laiką. O galbūt dirbant grafikos dizainerio darbą plakatų maketavimo procesuose jau daugiau nei 5 metus nekeiti savo darbo schemos ir verta į procesą bent kažkiek integruoti AI įrankius bei taip sumažinti darbo laiką ir energijos sąnaudas? Nepamiršk, jog svarbu ne tik teoriškai tobulėti, bet ir praktiškai taikyti įgūdžius savo gyvenime.

Plėsk savo atsakomybių sritį

Ar galite atspėti, kokie specialistai rinkoje uždirba daugiausiai? Didžiausią pridėtinę vertę sukuriantys darbuotojai, itin „nišinės“ specializacijos atstovai bei tie žmonės, kurie prisiima didžiausias atsakomybes. Jei norite dirbant versle auginti savo pajamas, bet kuriuo atveju jums svarbu plėsti savo atsakomybių sritį. Dažnas darbuotojas stengiasi likti prie bazinių užduočių ir purtosi net elementarių iššūkių. Bet būtent naujovėse slypi didžiausios uždarbio galimybės.

🔎 Pavyzdžiui, kokybiškai dirbantis suvirintojas, kuris efektyviai darbo subtilybes perteikia įmonės naujokams, ilgainiui taps puikiu kandidatu į pamainos vadovus. O prisiėmus vadovaujančiojo darbuotojo atsakomybes, ir privataus verslo sektoriuje, ir viešosiose įstaigose natūraliai auga alga bei atsiveria tolesnės karjeros perspektyvos.

Jei nori išjudinti stagnuojantį atlyginimą ir augti kaip asmenybė, nebijok prisiimti naujų atsakomybių. Jos išskiria tave iš minios ir padaro vertingesniu darbo rinkos dalyviu. Žinoma, svarbu ne šiaip prisiimti įvairias atsakomybes ir darbdaviui fantazuoti apie turimas patirtis, bet nuolat tobulėti, jog tavo įgūdžiai padėtų sėkmingai atlikti asmenines užduotis ir sklandžiai valdyti tau patikėtų specialistų komandą.

Ieškok naujų uždarbio galimybių

Ketvirtu patarimu darbo rinkos dalyviai skatinami neprisirišti prie esamos darbo vietos ir vienos veiklos srities. Nevenkite paeksperimentuoti bandant naujas veiklas. Ypač jei ilgalaikės dabartinės karjeros perspektyvos nenuteikia optimistiškai.

Jau minėtose JAV vadinamoji side hustle, arba papildomo uždarbiavimo, kultūra yra labai populiari. Daugmaž 4 iš 10 amerikiečių turi antrą pajamų šaltinį. Tiesa, nors papildomas darbas kišenėn gali įdėti ne vieną šimtą eurų per mėnesį, veikiant šioje srityje svarbu atsiminti kelis esminius patarimus.

🔎 Visų pirma, prieš bet kokios papildomos veiklos pradžią, rekomenduojama turėti karjeros viziją bei ilgalaikę profesiją ar verslo veiklą rinktis toje srityje, kur didesnė patirtis ir specifinės žinios garantuoja gerokai didesnį atlygį. Neturiu nieko prieš užsiėmimą patirties nereikalaujančiais darbais trumpuoju laikotarpiu. Tačiau ilgalaikės karjeros kilimo galimybės uždarbiaujant tokiose srityse, kaip maisto išvežiojimas, realiai neegzistuoja. Tad trumpalaikius darbus ir rekomenduojama laikyti tik laikina papildomo uždarbio opcija. Ilgametis užsiiminėjimas daug įgūdžių nereikalaujančiais darbais taptų tikru ateities potencialo švaistymu.

Jei nori rasti geriau apmokamą papildomą darbą, kurį ilgainiui galėsi paversti pagrindine veikla ar verslu, reikia arba įdarbinti jau turimus paklausius specifinius įgūdžius, arba investuoti į tų įgūdžių įgijimą. Internete gausu informacijos, kurios dėka gan greit įsisavinsi grafinio dizaino, video montavimo ar netgi programavimo pagrindus. Gali net išmokti kokio nors fizinio amato – suvirinimo, medienos apdirbimo, mūrijimo ir t.t.. Kuo aukštesnė bus tavo atliekamų darbų kokybė, tuo daugiau galėsi uždirbti laisvos konkurencijos principu paremtoje rinkoje.

Pereik prie atlygio už rezultatus sistemos

Šiais laikais dažnas darbo rinkos dalyvis renkasi darbą pagal individualią veiklą ar verslo liudijimą, nes tokiu būdu galima gauti geresnį atlygį už savo pastangas ir laiką. Vadinamųjų freelancerių atlyginimai rinkoje gali net kelis kartus viršyti pagal nuolatines darbo sutartis dirbančių specialistų algas.

🔎 Pavyzdžiui, pagal darbo sutartį dirbantis profesionalus programuotojas dažnai gaus tik fiksuotą atlyginimą. Savo darbo vietoje jis bus apkrautas užduotimis tam, kad įmonei generuotų kuo didesnį pelną. Ir tada, kai kurį nors mėnesį specialistas atliks darbų už 5000 eur., ir tada, kai jo atliktų mėnesio darbų vertė viršys 10000 eur., programuotojas „į rankas“ gaus tuos pačius 2000 eur. Fiksuotas atlyginimas dirbant kito žmogaus versle paprastai yra blogiausias įmanomas pasirinkimas aukšto lygio darbuotojui.

Jeigu tas pats programuotojas nuspręstų dirbti freelancerio sąlygomis, jis galėtų laisviau planuoti ir savo darbo valandas, ir įkainius. Taip pat jis galėtų rinktis naudingesnius projektus, kuriuos atlikus greičiau augtų jo darbui skiriamo laiko efektyvumas pajamų atžvilgiu. Tiesa, dirbant sau, klientų radimas jau būtų paties freelancerio problema.

Jei esate geras savo srities specialistas, bet vis dėlto norite ir toliau dirbti kieno nors kito versle, pravartu stengtis „išsikovoti“ tokias darbo sąlygas, pagal kurias dalis atlyginimo tiesiogiai priklausytų nuo jūsų pasiektų rezultatų. Tarkime, jei esate automobilių pardavimo vadybininkė, būtų nelogiška parduoti mašinų už 200 000 eur. per mėnesį ir dirbti tik už fiksuotas 1500 eur. pajamas. Dirbant rezultatyviai, dažnai geriau net „paaukoti“ dalį fiksuoto atlyginimo, bet užsitikrinti kelių ar keliasdešimties procentų tarifą nuo, pavyzdžiui, parduotos prekės kainos ar pelningo projekto uždarbio. Tokiu būdu augančios asmeninės kompetencijos ir įgūdžiai tiesiogiai atsispindės atlyginimo eilutėje ir darbui ilgainiui reikės skirti vis mažiau laiko sąnaudų.