Mokesčiai

Pagrindiniai Lietuvoje mokami mokesčiai detaliau

Gyventojų pajamų mokestis (GPM)

Tai mokestis, kurį moka kiekvienas Lietuvos gyventojas, gaunantis vienokių ar kitokių pajamų. 2024 m. GPM tarifas yra 20%. Šis tarifas pagrinde taikomas dirbantiems pagal darbo sutartį. Pavyzdžiui, jei jūsų metinės pajamos neviršija 60 vidutinių darbo užmokesčių (VDU), taikomas 20% tarifas. Jei pajamos viršija 60 VDU, taikomas jau 32% tarifas. Pajamoms, apmokestinamoms 20% GPM tarifu gali būti taikomas neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD). NPD taikymas priklauso nuo to, kiek ir kokias pajamas gyventojas gauna. NPD dydis yra kintantis. Kuo didesnes pajamas gyventojas gauna, tuo mažesnis NPD gali būti taikomas. 15% GPM tarifas taikomas dirbantiems savarankiškai. Vykdantys veiklą su IDV pagal pažymą, MB nariai, IĮ savininkai moka 15% GPM. NPD šioms pajamoms netaikomas, bet jei gyventojas gauna pajamas susijusias su darbo santykiais ir pajamas, apmokestinamas 15% GPM, teikiant deklaraciją, įvertinamos metinės pajamos, perskaičiuojamas metinis NPD . Metams pasibaigus, įvertinamos gyventojo metinės pajamos (GMP) ir nuo GMP apskaičiuojamas metinis NPD. Tokiu būdu, jei gyventojas gavo kitų nei su darbo santykiais susijusių pajamų, jo GMP bus didesnės nei su darbo santykiais susijusios pajamos, nuo kurių buvo skaičiuojamas NPD, todėl gyventojas, teikdamas metinę pajamų deklaraciją, turės grąžinti GPM nuo per daug pritaikyto mėnesio NPD ar jo dalies. 

Metinis 8 964 Eur NPD taikomas gyventojams, kurių GMP neviršija 12 MMA (11 088 Eur) sumos. Gyventojams, kurių GMP yra didesnės nei 12 MMA (11 088 Eur), bet neviršija 26 004 Eur sumos, metinis NPD apskaičiuojamas pagal formulę: Metinis NPD = 8 964 – 0,5 × (GMP – 11 088 Eur). Gyventojams, kurių GMP yra didesnės nei 26 004 Eur, metinis NPD apskaičiuojamas pagal formulę:  Metinis NPD = 4 800 – 0,18 × (GMP – 7 704 Eur).

Vykdantys veiklą su pažyma, jei apmokestinamosios pajamos nesiekia 20000 eurų, moka 5% GPM. Apmokestinamosioms pajamoms kylant iki 35000 eurų, proporcingai didėja GPM. Ir apmokestinamosioms pajamoms pasiekus 35000 eurų, taikomas 15% GPM tarifas. Dar 15% GPM taikomas nuomos, NT pardavimo, registruoto turto, investavimo, palūkanų pajamoms. GPM moka pats gyventojas, deklaruodamas savo pajamas. Jei tai su darbo santykiais susijusios pajamos, darbdavys išskaičiuoja ir sumoka į biudžetą GPM. Bet prievolė deklaruoti šį mokestį tenka gyventojui. Jei asmuo gauna su darbo santykiais susijusias pajamas ir kitų rūšių pajamas, apmokestinamas skirtingais tarifais, rekomenduojama pajamoms su darbo santykiais netaikyti NPD. Tuomet, deklaravuus pajamas, tikėtina, nereiks primokėti GPM arba jis bus mažesnis. Gyventojai vykdantys IDV veiklą su verslo liudijimu moka fiksuotą GPM, kurio dydį nustato savivaldybė, kurioje gyventojas išsiperka verslo liudijimą.

Pelno mokestis

Šis mokestis taikomas įmonių pelnui. 2024 m. pelno mokesčio tarifas Lietuvoje yra 15%. Yra taikomos pelno mokesčio lengvatos naujai sukurtiems juridiniams vienetams. Pirmais veiklos metais pelno mokestis gali būti 0%, antrais iį vėlesniais veiklos metais įmonė gali naudotis lengvatiniu 5% pelno mokesčio tarifu. Žinoma, jei atitinka PMĮ numatytas sąlygas: vidutinis sąrašinis darbuotojų skaičius ne daugiau 10, pajamos ne daugiau 30000 eurų. Ir dar viena sąlyga 0% pelno mokesčio tarifui: įmonė trijų metų laikotarpyje neturi būti reorganizuojama, stabdoma jos veikla ar likviduojama 

Pridėtinės vertės mokestis (PVM)

PVM mokėtoju gali būti ne tik juridinis vienetas, bet ir fizinis asmuo. Šis mokestis taikomas prekių ir paslaugų pardavimui. 2024 m. PVM tarifas Lietuvoje yra 21%, tačiau tam tikroms prekėms ir paslaugoms taikomi lengvatiniai tarifai arba PVM netaikomas. Jei fizinis asmuo vykdo savarankišką veiklą (IDV su pažyma ar verslo liudijimu) ir tuo pat metu gauna pajamas iš MB pagal civilinę paslaugų sutartį, pasiekus 45000 eurų ribą gali tapti PVM mokėtoju

Nekilnojamojo turto mokestis

Taikomas nuosavybės teise valdomam nekilnojamajam turtui. Mokesčio dydis priklauso nuo nekilnojamojo turto vertės ir savivaldybės, kurioje jis yra.

Žemės mokestis

Taikomas nuosavybės teise valdomai žemei. Mokesčio dydis priklauso nuo žemės vertės ir savivaldybės, kurioje ji yra.

Akcizai

Taikomi tam tikroms prekėms, tokioms kaip alkoholis, tabakas, degalai ir automobiliai. Akcizų tarifai skiriasi priklausomai nuo prekės rūšies. Pavyzdžiui, cigarečių akcizas sudaro 70% jų kainos, o benzino – 50%.

Socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokos

Darbuotojai ir darbdaviai moka įmokas į valstybinio socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo fondus. Tiksliau: darbdavys išskaičiuoja iš darbuotojo darbo užmokesčio ir sumoka PSD ir VSD įmokas. Šios įmokos naudojamos pensijoms, ligos pašalpoms, motinystės atostogoms ir kitoms socialinėms išmokoms finansuoti. 2024 m. bendras socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų tarifas yra 32,5% nuo darbo užmokesčio. Mokesčių mokėjimas yra esminė pilietinės atsakomybės dalis ir atlieka daug svarbių funkcijų visuomenėje. Mokesčių surinkimas leidžia valstybei finansuoti įvairias viešąsias paslaugas ir infrastruktūrą, kuriomis naudojasi visi visuomenės nariai. Tai apima kelius, tiltus, viešąjį transportą, mokyklas, ligonines, policiją, gaisrinę saugą ir kitas gyvybiškai svarbias paslaugas. Be mokesčių, šių paslaugų teikimas būtų neįmanomas arba jos būtų prieinamos tik turintiems dideles pajamas žmonėms.

Naujausi straipsniai