Investavimas į fondus: paprastas kelias į diversifikuotą portfelį

Informacja atnaujinta: 2025 24 liepos

Straipsnį parašė žmogus

Šiandien kalbėsime apie vieną populiariausių ir prieinamiausių investavimo būdų – investicinius fondus. Investavimas į fondus leidžia išskaidyti riziką net su maža suma ir neįpareigoja turėti didelės patirties. Fondai sujungia daugelio žmonių pinigus ir profesionalūs valdytojai pasirūpina investicijomis už tave. Tai padeda paprastai pasiekti geresnį finansinį saugumą.

Jei ieškai būdo, kaip protingai investuoti ir efektyviai diversifikuoti savo portfelį, šis straipsnis kaip tik tau.

Kodėl verta investuoti į fondus?

Fondai – tai puikus būdas investuoti į didelį kiekį skirtingų aktyvų vienu metu. Įsivaizduok, kad vietoj vienos įmonės akcijų pirkimo, tu iš karto įsigyji dalį šimtuose ar net tūkstančiuose įmonių. Tai ne tik sumažina riziką, bet ir suteikia prieigą prie tokių investicijų, kurios individualiam investuotojui būtų sunkiai pasiekiamos. Jei svarstai, kurie fondai istoriškai buvo pelningiausi, pasižvalgyk į mūsų analizę pelningiausi investiciniai fondai.

Fondo sandaros pavyzdį gali rasti čia.

Pagrindiniai fondų tipai

Investavimas į fondus yra lyg didelis pasirinkimo meniu. Renkantis, reikia žinoti, ką kiekvienas fondų tipas gali duoti tavo portfeliui. Indeksiniai fondai nuolat seka rinkos vidurkį ir turi mažesnius mokesčius, o REIT fondai leidžia dalyvauti NT rinkoje be fizinių sandorių. Sektoriniai ar teminiai fondai leidžia statyti už konkrečių sektorių augimą, pavyzdžiui, sveikatos ar technologijų.

Lankstumas, pasirinkus skirtingų fondų tipų, leidžia tau susikurti individualų ir tvirtą portfelį. Plačiau apie investavimą į ETF fondus skaityk čia.

REIT ir NT fondai

Nekilnojamo turto investiciniai fondai REIT ir specialieji NT fondai suteikia unikalią galimybę investuoti į nekilnojamą turtą neįsigyjant fizinio turto. REIT fondai yra įmonės, kurios valdo NT portfelį ir pagal įstatymus privalo išmokėti didžiąją dalį savo pelno (dažniausiai 90% dividendais. Gali lengvai investuoti į įvairius REIT fondus ir gauti reguliarias pajamas iš NT.

Tačiau svarbu suprasti, kad NT fondai gali būti jautrūs ne tik NT rinkos pokyčiams, bet ir bendrai akcijų rinkos dinamikai. Pavyzdžiui, per rinkos nuosmukius REIT akcijų kainos gali kristi labiau nei paties fizinio NT vertė. Taip pat reikia atkreipti dėmesį į fondo skolos lygį – aukštesnis svertas gali reikšti didesnius svyravimus ir riziką.

Indeksiniai fondai

Indeksiniai fondai – tai pasyvaus valdymo fondai, kurie seka konkretų rinkos indeksą. Jie pasižymi mažais valdymo mokesčiais ir ilgalaikiu stabilumu. Istoriškai šie fondai sugebėjo generuoti stabilią 7-10% metinę grąžą ilguoju laikotarpiu. Tai puikus pasirinkimas ilgalaikiam kaupimui ir investavimui lenkiant infliaciją.

Aktyviai valdomi fondai

Šie fondai valdomi profesionalių fondų valdytojų, kurie aktyviai ieško geriausių investicinių galimybių rinkoje. Nors jų valdymo mokesčiai yra didesni, geri fondų valdytojai gali generuoti aukštesnę grąžą nei rinka. Tačiau svarbu suprasti, kad istoriškai tik nedidelė dalis aktyviai valdomų fondų nuosekliai nugali rinkos vidurkį ir indeksinių fondų pelningumą.

Svertiniai fondai

Svertiniai fondai – tai specialūs fondai, kurie naudoja finansinį svertą, siekdami padidinti bazinio indekso ar turto klasės grąžą. Pavyzdžiui, dvigubo sverto (2x) S&P 500 ETF siekia generuoti dvigubai didesnę grąžą nei pats indeksas. Jei indeksas per dieną pakyla 1%, toks fondas teoriškai turėtų pakilti 2%. Tačiau svarbu suprasti, kad tas pats principas galioja ir nuostoliams – jie taip pat bus padidinti.

Šie fondai puikiai tinka trumpalaikiams sandoriams, kai turi stiprų įsitikinimą apie rinkos kryptį. Tačiau dėl kasdienio sverto atnaujinimo efekto (volatility decay) jie nėra tinkami ilgalaikiam laikymui.

Kaip matome svyravimas gali siekti +/- 80% per metus, o atlaikyti TAI ir likti emociškai nepaveiktam – yra praktiškai misija neįmanoma.

Opcionais prekiaujantys fondai

Šie išmanūs fondai naudoja opcionų strategijas papildomai grąžai generuoti. Jie gali parduoti pasirinkimo sandorius (options) virš turimų pozicijų (covered call strategija) arba naudoti kitas sudėtingesnes opcionų strategijas. Tokių fondų privalumas – galimybė uždirbti papildomas pajamas iš opcionų premijų, net kai rinka juda į šoną.

Opcionais prekiaujantys fondai ypač patrauklūs, kai rinkoje trūksta aiškios krypties – jie gali generuoti pajamas net ir tada, kai tradiciniai fondai stagnuoja. Tačiau svarbu suprasti, kad opcionų strategijos gali riboti potencialų augimą stipriai kylančioje rinkoje.

Mėlyna linija – rinkos grąža, oranžinė – opcioninio fondo, taikančio covered call strategiją grąža:

Teminiai ir sektoriniai fondai

Šie fondai suteikia galimybę investuoti į konkrečius sektorius ar temas – technologijas, atsinaujinančią energetiką, sveikatos apsaugą ar kitas perspektyvias sritis. Gali lengvai įsigyti tokių fondų jei tikies konkrečių rinkos segmentų augimo.

Kaip pradėti investuoti į fondus?

Pradėti investuoti į fondus dar niekada nebuvo taip paprasta. Pirmiausia, atidaryk investicinę sąskaitą Freedom24 platformoje – procesas užtrunka vos kelias minutes. Platforma siūlo platų fondų pasirinkimą ir patogią prekybos sąsają.

Prieš pradėdamas investuoti, apibrėžk savo investavimo tikslus ir rizikos toleranciją. Ar investuoji trumpam, ar ilgam laikotarpiui? Ar sieki stabilios grąžos, ar esi pasiruošęs didesniam rizikos ir grąžos potencialui? Atsakymai į šiuos klausimus padės pasirinkti tinkamiausius fondus.

Mokesčiai ir jų įtaka investicijų grąžai

Fondų mokesčiai gali turėti reikšmingą įtaką tavo ilgalaikei investicijų grąžai. Valdymo mokestis TER (Total Expense Ratio) yra vienas svarbiausių rodiklių. ETF ir indeksiniai fondai paprastai turi mažesnius mokesčius 0.05-0.3% nei aktyviai valdomi fondai 1-2% ir daugiau).

Portfelio diversifikavimo strategijos

Protingas fondų portfelio formavimas prasideda nuo tinkamos diversifikacijos. Pagrindą gali sudaryti plataus rinkos indekso ETF fondai, kurie suteikia ekspoziciją į visą rinką. Tada gali pridėti NT fondus stabiliam pajamų srautui ir infliacijos apsaugai REIT paprastai gerai veikia infliacinėje aplinkoje. Sektorinius ar teminius fondus gali naudoti specifinėms rinkos nišoms, kuriose matai potencialą.

Svertinius fondus ir opcionais prekiaujančius ETF geriausia naudoti taktinei portfelio daliai, kai nori išnaudoti trumpalaikius rinkos judesius ar generuoti papildomas pajamas. Geografinė diversifikacija taip pat svarbi – derink investicijas į skirtingų regionų fondus. Mūsų naudojama Freedom24 platforma suteikia prieigą prie fondų iš viso pasaulio, leisdama lengvai sukurti gerai diversifikuotą portfelį.

Rizikos valdymas investuojant į fondus

Nors fondai jau savaime yra diversifikuota investicija, svarbu suprasti ir valdyti rizikas. Rinkos svyravimai yra neišvengiami, todėl svarbu turėti ilgalaikę perspektyvą ir nepasiduoti trumpalaikiams rinkos svyravimams.

Reguliarus portfelio balansavimas padeda išlaikyti norimą rizikos lygį. Tai reiškia periodišką investicijų perskirstymą, grąžinant jas į pradinį pasiskirstymą tarp skirtingų fondų tipų.

Fondų atrankos kriterijai

Renkantis fondus, atkreipk dėmesį į kelis esminius aspektus. Fondo dydis ir likvidumas parodo jo stabilumą ir galimybę lengvai pirkti bei parduoti vienetus. Istorinė grąža, nors ir negarantuoja ateities rezultatų, gali parodyti fondo valdymo efektyvumą. Valdymo mokesčiai tiesiogiai veikia tavo investicijų grąžą.

Kodėl verta pradėti investuoti į fondus DABAR?

Rinkos istorija rodo, kad ilguoju laikotarpiu akcijų rinka auga, nepaisant trumpalaikių svyravimų. Kiekviena diena, kai neinvestuoji, yra prarasta galimybė pasinaudoti sudėtinių palūkanų galia. Įsivaizduok – jei būtum pradėjęs investuoti į plataus indekso fondą prieš 10 metų, šiandien tavo investicijos būtų reikšmingai išaugusios.

Technologijos ir platformos kaip Freedom24 padarė fondų investavimą prieinamą kiekvienam. Nebereikia didelių pradinių sumų ar gilių finansų žinių – gali pradėti su nedidele suma ir mokytis investuodamas.

Pradėk jau šiandien – atidaryk sąskaitą Freedom24 platformoje ir ženk pirmą žingsnį link finansiškai saugesnės ateities. Kuo anksčiau pradėsi, tuo daugiau laiko turėsi savo investicijoms augti.

Tavo kelias į finansinę nepriklausomybę prasideda nuo pirmosios investicijos!

Svarbi pastaba: Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nėra finansinė rekomendacija. Investavimas į fondus yra susijęs su rizika – visada atidžiai įvertink savo galimybes ir konsultuokis su finansų specialistais prieš priimdamas investicinius sprendimus.

Pamatyk, išgirsk, suprask

Tikime, kad kiekvienas gali suprasti finansus ir kurti prasmingus sprendimus savo gyvenimui.

© „Financial Lithuanians“, 2024 m. Visos teisės saugomos.

Ši interneto svetainė ir joje esantis turinys yra skirtas tik informaciniams bei edukaciniams tikslams – tai nėra investavimo rekomendacijos, taip pat tai jokiu būdu nėra vertybinių popierių pirkimo/pardavimo siūlymas, mes neteikiame ir nesiūlome investicijų konsultavimo paslaugų. Informacija šioje svetainėje, straipsniai, vaizdo medžiaga, nuorodos ar bet koks kitas turinys, ar pareiškimai dėl prekybos rinkų ar kitos finansinės informacijos yra gaunami iš šaltinių, kurie, mūsų nuomone, yra patikimi, tačiau neužtikrina ir negarantuoja šios informacijos savalaikiškumo ar tikslumo. Niekas šioje svetainėje neturėtų būti suprantama taip, kad būtų galima tvirtinti ar pareikšti, jog ankstesni rezultatai yra būsimų rezultatų rodiklis. Mes neatsakome už nuostolius ar bet kokias klaidas, dėl netikslumų, nepaisant priežasties, ar savalaikiškumo trūkumo, ar už bet kokį jų perdavimo vartotojui vėlavimą ar pertraukimą. Nėra jokių pateiktų ar numanomų tikslumo, ar rezultatų, gautų iš bet kokios informacijos, paskelbtos šioje ar bet kokioje susijusioje svetainėje, garantijų.

Šioje svetainėje pateikta informacija nėra skirta teikti kokius nors siūlymus, raginti, kviesti ar įsipareigoti pirkti, prenumeruoti, teikti ar parduoti vertybinius popierius, paslaugas ar produktus ar teikti rekomendacijas, kuriomis šios svetainės lankytojai turėtų pasikliauti priimant sprendimus susijusius su finansiniais, vertybinių popierių, investavimo ar kitokiais klausimais. Šios svetainės lankytojai raginami prieš priimdami bet kokius investavimo ar finansinius sprendimus ar pirkdami bet kokias finansines, ar su investicijomis susijusias paslaugas ar produktus, ar vertybinius popierius, kreiptis į savo asmeninius, finansinius, teisinius ir kitus patarėjus.

Šioje svetainėje esanti informacija pateikiama bendrai informacijai, nėra išsami ir nebuvo parengta jokiam kitam tikslui. Šioje svetainėje esančią informaciją turėtų peržiūrėti tik asmenys, kuriems pagal galiojančius įstatymus ar norminius reikalavimus leidžiama gauti tokią informaciją. Mes neprisiimame jokios atsakomybės už bet kokios čia pateikiamos informacijos tikslumą ar išsamumą arba jos praleidimą, jei ji nebuvo įtraukta, arba bet kokią informaciją, kurią pateikė ar praleido trečioji šalis. Visa informacija gali būti keičiama be išankstinio įspėjimo. Informacija gali apimti perspektyvius teiginius, paremtus dabartinėmis mūsų nuomonėmis, lūkesčiais ir prognozėmis. Mes neprisiimame įsipareigojimo atnaujinti ar taisyti bet kokius ateities pareiškimus. Faktiniai rezultatai gali iš esmės skirtis nuo tų, kurie numatyti į ateitį žvelgiančiuose pareiškimuose.

Jūsų patogumui mes taip pat galime pateikti nuorodas į trečiųjų šalių valdomas interneto svetaines. Kadangi mes nekontroliuojame tokių svetainių ir jose esančio turinio, mes nesame atsakingi už šių svetainių ir jų turinio prieinamumą.

Interneto svetainės naudojimui ir prieigai prie jos ir joje esančios informacijos, medžiagos ir kito turinio, taikomos naudojimosi interneto svetaine taisyklės.

Rodyti daugiau