Investavimas

S&P 500 – kas tai? Kaip į jį investuoti? Ko tikėtis iš investicijos?

S&P 500 indeksas, dažnai minimas finansų ekspertų, tokių kaip Warren Buffett, gali būti patrauklus tiems, kurie siekia paprastos ir stabilios investavimo strategijos. Šis indeksas tinka ilgalaikiams investuotojams, kurie toleruoja rinkos svyravimus ir nori savo investicijų portfelį papildyti Jungtinių Amerikos Valstijų rinka. S&P 500 indeksas, atspindintis 500 didžiausių viešai prekiaujamų JAV bendrovių rezultatus, gali pasiūlyti ilgalaikę grąžą ir diversifikaciją. Žemiau apžvelgsime, kas yra S&P 500, kaip į jį investuoti ir ko tikėtis iš šios investicijos.

Tai kas gi tas S&P 500?

Pradėkime nuo to, jog S&P 500 yra indeksas, kuris iš esmės yra taisyklių ir kriterijų rinkinys, pagal kurį atrenkamos kompanijos. Trumpai tariant, kuo didesnė kompanija, tuo didesnę dalį ji užima indekse. Tačiau kompanijos turi atitikti ir kitus reikalavimus, tokius kaip įmonės bendra vertė, pelningumas, likvidumas ir teigiami rezultatai per paskutinius keturis ketvirčius.

S&P 500 indeksas yra laikomas vienu svarbiausių JAV biržos ir ekonomikos rodiklių. Šis indeksas atspindi apie 80% visos JAV akcijų rinkos vertės ir yra plačiai laikomas JAV akcijų rinkos „veidrodžiu“.

S&P 500 apima 500 didžiausių JAV kompanijų. Keletas žinomiausių pavyzdžių yra tokios technologijų gigantės kaip Alphabet (Google), Apple, NVIDIA ar Amazon. Tačiau indekse taip pat rasime kompanijų, veikiančių kitose srityse, tokiose kaip sveikatos priežiūra, finansai, mažmeninė prekyba ar kasdieninio vartojimo prekės.

Vienas iš indekso privalumų yra tai, kad jis nuolat atsinaujina. Kai kompanija tampa mažiau konkurencinga ar nebeatitinka reikalavimų, ji iškrenta iš indekso ir yra pakeičiama kita, labiau vertinga kompanija. Taigi, investuodami į S&P 500, jūs investuojate ne į atskiras kompanijas, o į 500 didžiausių ir svarbiausių JAV verslų.

Kaip investuojama į S&P 500?

Kalbant apie S&P 500, dažnai naudojamas yra žodis „indeksas“. Į patį indeksą tiesiogiai investuoti neįmanoma, nes indeksas yra tik rodiklis, kuris seka tam tikrą rinkos segmentą. Tačiau į S&P 500 galima investuoti per biržoje prekiaujamus fondus (ETFs – exchange traded funds), kurie atspindi šį indeksą ir siekia jį atkartoti.

Kaip praktiškai įvykdyti pirmąją investiciją?

Pirmiausiai, turėtumėte susirasti tinkamą ETF, kuris seka šį indeksą. Tai padaryti galima įvairiais būdais, tačiau šiam pavyzdžiui panaudokime svetainę justetf.com. Įveskime į paieškos langą „S&P 500“ ir išvysime įvairius ETF, kurie seka šį indeksą.

Kaip išsirinkti tinkamą ETF? Rekomenduojame atkreipti dėmesį į šiuos kriterijus:

  • Fondo dydis: Fondo dydis yra naudingas vertinant siūlomo produkto apimtį, lankstumą ir populiarumą. Didesnis ir populiaresnis fondas gali būti saugesnis variantas.
  • Vienos akcijos kaina: Gali būti svarbu pradedantiesiems investuotojams norintiems investuoti mažesnėmis sumomis.
  • Fondo tipas: Ar tai yra „full“ ar „partial replication“ fondas (ar jis visiškai atspindi indeksą ar tik dalinai).
  • Dividendai: Ar tai yra „Accumulating“ ar „Distributing“ tipo ETF. „Accumulating“ tipo ETF automatiškai reinvestuoja dividendus, todėl pradžioje ir investuojant mažomis sumomis gali būti patogesnis, nes nereikės deklaruoti dividendų VMI.

Taip pat verta atkreipti dėmesį į fondo valdymo mokestį. Maži S&P 500 indeksą sekančių ETF’ų mokesčiai yra vienas iš pagrindinių jų privalumų. Skirtingai nei specializuoti fondai, kur investicijas parenka, perka ir parduoda paskirti vadovai, ETF fondai yra valdomi pasyviai, nes jie tiesiog seka indeksą. Tai reiškia, kad investavimas į ETF yra paprastesnis, nes nereikia nuspėti rinkos renkantis individualias kompanijas. Augant kartu su 500 geriausių kompanijų, didėja ir mūsų investicija. Būtent dėl to indeksą sekantys fondai reikalauja mažiau laiko ir pastangų nei aktyviai valdomi fondai, ko pasekoje jų valdymo mokesčiai yra mažesni.

⚠️ Mūsų nuomone, iki 0,3% metinis mokestis yra mažas ir geras pasirinkimas, 0,3-0,5% yra dar priimtinas, tačiau reikėtų vengti fondų, kurių mokesčiai viršija 0,5%.

🔎 Žvilgtelkime į Vanguard S&P 500 UCITS ETF (USD) Accumulating fondą kaip pavyzdį ir matysime, jog fondo metinis mokestis yra 0,07%. Tai reiškia, jog investavus 1,000 USD tai mums kainuos apie 70 centų per metus.

Išsirinkę jums patinkantį ETF‘ą, taip pat peržiūrėkite „Factsheet“ dokumentą – jame matysite, kuriose biržose prekiaujama šiuo fondu, ir atitinkamai jo tikerio simbolį. Mūsų pavyzdyje matome, jog šiuo fondu prekiaujama keletoje biržų, kurios naudoja vieną universalų tikerį VUAA jei norima prekiauti eurais ar JAV doleriais, ir kitą – VUAG jei svarais. Suvedę šį tikerį į savo naudojamo brokerio paieškos langą, rasite šį fondą.

Taip pat mūsų puslapyje turime ir detalų gidą, su žingsnis po žingsnio informacija, kaip nagrinėti biržoje prekiaujamą fondą per JustETF puslapį.

Ko tikėtis iš investicijos į S&P 500?

S&P 500 yra ilgai egzistuojantis indeksas, kuris per daugelį metų parodė stabilias grąžos tendencijas, istoriškai grąžindamas apie 10% investuojant reguliariai. Tačiau indeksas taip pat yra linkęs į trumpalaikius nuosmukius.

🔎 Pavyzdžiui, apie 2000 metus matėme dotcom burbulo sprogimą, 2008 metais – nekilnojamojo turto krizę, o neseniai, apie 2020 metus – COVID-19 pandemijos sukeltus nuosmukius. Vis dėlto galime pastebėti, kad teigiamo augimo laikotarpiai yra ilgesni ir dažnesni nei nuosmukiai.

⚠️ Svarbu pažymėti, kad praeities rezultatai nėra garantija būsimiems grąžos rodikliams, tačiau jie gali būti gera prielaida tam tikroms prognozėms.

Kodėl verta/neverta investuoti į S&P 500?

Apibendrinant, štai keletas privalumų ir trūkumų investuojant į šį indeksą:

Pliusai:

✅ Diversifikacija: Investuojama net į 500 didžiųjų kompanijų. Nors technologijų sektorius dominuoja, indeksas apima ir kitas kategorijas, tokias kaip sveikatos priežiūra, finansai ir mažmeninė prekyba.

✅ Indeksas nuolat keičiasi: Įmonės turi užsitarnauti savo vietą ir ją išlaikyti.

✅ Pasaulinė valiuta: JAV doleris yra dažniausiai naudojama valiuta tarptautiniuose sandoriuose, todėl investuojant šia valiuta užtikrinamas stabilumas.

✅ Sunku pralenkti per ilgą laiką: Ilgametė grąžos istorija rodo vidutinę 10% grąžą per ilgesnį laikotarpį.

✅ Pasyvi strategija: Investavimas į S&P 500 ETF yra gan pasyvi strategija, reikalaujanti mažiau laiko ir pastangų.

Minusai:

❌ Trumpu laikotarpiu galimi dideli svyravimai: Kaip matėme per 2000 metų dot com krizę, 2008 metų nekilnojamojo turto burbulą ir 2020 metų pandemiją.

❌ Koncentracija į JAV akcijas: Investuodami vien tik į JAV akcijas, esate labiau priklausomi nuo JAV ekonomikos ir galite praleisti investavimo galimybes bei potencialias grąžas iš kitų pasaulio regionų.

❌ Šiuo metu didelė koncentracija technologijų akcijose: Tai gali padidinti riziką, jei technologijų sektorius patirtų nuosmukį.

❌ Valiutos keitimo kursai: Svyravimai gali turėti įtakos grąžai, ypač jei investuojate ne JAV doleriais.

Praktinis pavyzdys

Emilis “Dividendų Eksperimentas” kanale jau virš 2 metų atlieką praktinį eksperimentą kiekvieną mėnesį, reguliariai investuodamas į S&P 500 ETF, viso pasaulio ETF bei individulias akcijas. Jei nori stebėti kaip jam sekasi, tai gali daryti per Freedom24 platformą.

Išvados

Investavimas į S&P 500 leidžia diversifikuoti portfelį ir yra gan pasyvus bei nebrangus būdas siekti stabilios grąžos. Jei manote, jog Amerikos ekonomika ilguoju laikotarpiu ir toliau gyvuos, lyderiaus ir augs, tai galėtų būti geras pasirinkimas. Tačiau svarbu įvertinti galimus trumpalaikius rinkos svyravimus ir didelę koncentraciją JAV akcijose. Šis indeksas gali sudaryti dalį subalansuoto portfelio, papildant investicijas į tarptautines rinkas bei kitas turto klases.

Naujausi straipsniai