Investavimas yra vienas iš svarbiausių būdų, kaip užtikrinti finansinį stabilumą ir augimą. Tačiau, kaip ir bet kurioje kitoje srityje, pradedantieji investuotojai dažnai daro klaidas, kurios gali brangiai kainuoti. Šiame straipsnyje aptarsime dažniausiai pasitaikančias pradedančiųjų investuotojų klaidas ir pateiksime patarimus, kaip jų išvengti, siekiant maksimizuoti savo investicijų grąžą ir sumažinti riziką.
1. Investavimas prieš susikuriant stabilų finansinį pagrindą
Prieš pradedant investuoti, būtina turėti tvirtą finansinį pagrindą. Tai reiškia, kad reikia turėti sukauptą ne mažiau kaip 3-6 mėnesių gyvenimo išlaidų dydžio atsargą arba finansinę pagalvę nenumatytiems atvejams, tokiais kaip darbo praradimas ar staigus sveikatos pablogėjimas. Šie pinigai turėtų būti laikomi lengvai prieinamoje sąskaitoje, pavyzdžiui, aukšto pajamingumo taupomojoje sąskaitoje ar palūkanas mokančiame banko indėlyje. Investicijos turėtų būti atliekamos tik tada, kai esate užtikrinti savo finansiniu stabilumu.
2. Skubame ir pradedam investuoti neturint plano
Investavimo planas dar kitaip vadinama strategija yra esminė sėkmingo investavimo dalis. Daugelis pradedančiųjų investuotojų nori greitų rezultatų, tačiau be aiškaus plano susiduriam su didesne rizika patirti nuostolių. Investavimo planas turėtų apimti jūsų finansinius tikslus, laikotarpį, rizikos toleranciją ir strategijas, kaip planuojate pasiekti šiuos tikslus. Be plano, investuotojai dažnai pasiduoda emocijoms ir daro impulsyvius sprendimus, kurie gali pakenkti jų ilgalaikiams tikslams.
3. Investicijų paskaidymo trūkumas
Viena dažniausių klaidų – per didelis susitelkimas į vieną ar kelias investicijas. Diversifikavimas, dažnai su investavimu susijusiose temose linksiuojamas žodis, kuris paprastai tariant yra paskaidymas. Buitiškai – turime apsaugoti savo investicijas ir visko nelaikome viename krepšelyje. Nediversifikuotas portfelis yra labai pažeidžiamas rinkos svyravimų. Investuodami į įvairias turto klases, sektorius ir geografinius regionus, galite sumažinti riziką ir padidinti savo portfelio stabilumą. Diversifikacija leidžia sumažinti nuostolių riziką viename sektoriuje, jei su tokia susiduriama ir tuomet investicijos, esančios kituose sektoriuose gali subalansuoti bendrą grąžą. Pavyzdžiui, jeigu investuojame į vieną kompaniją – susiduriame su labai daug rizikos, kad kompanija susidurs su sunkumais ir galime prarasti savo investicijas, tačiau, jeigu investuojame į plačiai išskaidytą krepšelį – pavyzdžiui investicinį instrumentą, kaip biržoje prekiaujamas fondas – ETF – momentaliai sumažiname savo riziką, nes kapitalą nukreipiame į didelį kompanijų kiekį. Biržoje prekiaujami fondai yra vienas populiariausių instrumentų pradedantiesiems.
4. Investavimas į tai, ko nesuprantate
Investavimas į įmones ar sektorius, kurių nesuprantate, gali būti labai rizikingas. Prieš investuodami, būtinai išanalizuokite, kaip įmonė uždirba pinigus, kokie yra jos konkurenciniai pranašumai ir kokie veiksniai gali turėti įtakos jos augimui. Jei neturite pakankamai žinių apie tam tikrą sektorių, geriau rinktis investicijas per diversifikuotus fondus, tokius kaip jau aukščiau minėti ETF, jie suteiks platesnį paskaidymą ir mažesnę riziką.
5. Nepakankamas rinkos ir investavimo priemonių supratimas
Pradedantieji investuotojai dažnai pradeda investuoti turėdami ribotas žinias apie rinkas ir investavimo priemones, tačiau susigundo pelningomis investicinėmis galimybėmis, kurių rizikos iki galo nesupranta. Tai gali lemti netinkamus sprendimus ir didesnius svyravimus ar net investicijų praradimą. Svarbu nuolat mokytis apie finansų rinkas, sekti naujienas ir skirti laiko savo portfelio peržvelgimui. Knygos apie asmeninius finansus, padės suprasti bazinius principus, taip pat mūsų Financial Lithuanians Youtube kanale rasite “Naujienų” rubriką bei kitą paprastai ir suprantamai pateikiamą informaciją, kuri yra svarbi norint tvariai ir užtikrinai pasiekti savo investicinius tikslus. Taip pat, nuolat pildome savo straipsnių biblioteką, kad suteiktume būtinąsias žinias investuotojams, nesvarbu pradedantiesiems ar pažengusiems.
6. Emocijų nevaldymas
Emocijos yra vienas iš pagrindinių veiksnių, trukdančių sėkmingai investuoti. Baimė ir godumas gali priversti priimti neapgalvotus sprendimus, pavyzdžiui, per anksti parduoti pelningas investicijas arba laikyti nuostolingas pozicijas tikintis jų atsigavimo. Investuotojai turėtų turėti aiškų investavimo planą ir laikytis jo, nepriklausomai nuo rinkos svyravimų. Mokytis atpažinti ir valdyti savo emocijas yra būtina sąlyga sėkmingam investavimui. Ypatingai dabartiniais laikais trumapalaikei investicijų kainai įtakos gali turėti ir įvairios skelbiamos kompanijų naujienos ar ataskaitos. Tad šioje vietoje svarbu gebėti kritiškai įvertinti situaciją bei pasitikrinti žinias keliuose šaltiniuose.
7. Aktyvi prekyba
Per dažna ir aktyvi prekyba ne tik atima daug laiko, tačiau aktyvūs, ne periodiški, o emocijomis ar naujienomis grindžiami sandoriai gali sumažinti jūsų investicijų grąžą dėl mokesčių ir komisinių sumokamų už kiekvieną tokį pirkimo ar pardavimo sandorį. Optimalu mokėti iki 2% už vertybinių popierių įsigijimą, tad jeigu VP brokeris per kurį investuojate turi 2 Eur sandorio mokestį, būtų logiška planuotis periodinį investavimą ne mažesnėmis nei 100 Eur sumomis. Jeigu jūsų planuojamos skirti sumos mažesnės, galbūt Jums tiktų ne kiekvieno mėnesio investavimas, tačiau užsipirkinėti pozicijas kas du mėnesius ar dar rečiau – priklausomai nuo galimybių ir tikslų.
Be to, per dažnas prekybos vykdymas gali sukelti impulsyvius sprendimus, kurie nėra pagrįsti ilgalaike strategija. Ilgalaikės investicijos dažnai duoda geresnius rezultatus nei trumpalaikės spekuliacijos.
8. Praeities rezultatų vaikymasis
Praeities rezultatai nėra garantija ateities sėkmei. Investuotojai, kurie pasikliauja praeities sėkme, gali patirti nuostolius, jei nesugebės prisitaikyti prie besikeičiančių rinkos sąlygų. Svarbu perprasti įmonės perspektyvas augti, bei galimybes prisitaikyti prie sparčiai progresuojančio pasaulio. Ar kompanijos į kurias investuojate tikrai turės vietos po saule net ir po 20 metų?
9. Skolinimasis investicijoms
Skolinimasis investicijoms yra labai rizikingas, nes investicijų grąža nėra garantuota, ypač trumpuoju laikotarpiu. Jei investicijos nepasiseka, galite likti su didele skola ir papildomais finansiniais įsipareigojimais. Investuokite tik tas lėšas, kurias galite sau leisti prarasti.
10. Per didelis pasitikėjimas patarimais iš socialinės medijos
Socialinė medija ir interneto forumai gali būti ne patys geriausi pasirinkimai ieškoti investavimo patarimų ar idėjų. Pradedantieji investuotojai dažnai pasikliauja patarimais iš nepatikimų šaltinių, nesuprasdami rizikos, susijusios su šiomis investicijomis. Per didelė žadama grąža arba kompanijos vaizdavimas, kaip idealaus investicinio pasirinkimo turėtų paskatinti mintis, ar tikrai viskas gali būti taip gerai? O galbūt, tai tik vienas iš būtų pasipelnyti ir galimybė atiduoti pinigus į sukčių rankas? Dėl to prieš priimant galutinį sprendimą investuoti ar ne, kiekvienas privalo atlikti savo tyrimą ir analizę.
11. Nepakankama portfelio priežiūra
Nors ilgalaikis požiūris į investavimą yra svarbus, taip pat būtina reguliariai peržiūrėti savo portfelį ir įsitikinti, kad jis vis dar atitinka jūsų finansinius tikslus ir rizikos toleranciją. Rinkos sąlygos keičiasi, todėl reikia būti pasiruošus pritaikyti savo strategiją, kad išlaikytumėte optimalų portfelio pelningumą. Peržiūrėdami savo investicijas kartą ar du kart per metus, būsite tikri, kad einate teisinga linke. O taip pat, pasirinkus ilgalaikį periodinį investavimą, puiki idėja būtų didinti savo investicijas kas met bent jau po 3% – kas ilguoju periodu padės atsverti infliacijos daromą žalą.
12. Investavimas tik su trumpalaike perspektyva
Trumpalaikis mąstymas gali lemti praradimus, nes investicijų vertė ne tik gali, bet ir stipriai svyruoja tumpuuoju laikotarpiu. Ilgalaikis investavimas leidžia išnaudoti sudėtinių palūkanų efektą ir sumažina riziką, susijusią su trumpalaikiais rinkos svyravimais. Investicijos turėtų būti atliekamos su ilgalaike perspektyva, siekiant maksimizuoti grąžą per daugelį metų. Leisdami pinigams dirbti – turime suprasti, kad kuo ilgiau kapitalą kaupsime ir neatlikinėsime neapgalvotų aktyvių veiksmų, tuo labiau sudėtinės palūkanos galės veikti ir auginti mūsų pinigų vertę.
Išvada
Investavimas yra sudėtingas procesas, reikalaujantis žinių, disciplinos ir emocijų valdymo. Pradedantieji investuotojai dažnai daro klaidų, kurios gali brangiai kainuoti, tačiau išvengti šių klaidų galima mokantis ir taikant patikrintas strategijas. Diversifikacija, aiškus investavimo planas, reguliarus portfelio peržiūrėjimas ir ilgalaikės perspektyvos išlaikymas yra pagrindiniai sėkmingo investavimo principai. Laikydamiesi šių patarimų, galite sumažinti riziką ir pagerinti savo investavimo rezultatus.