Jei tu, kaip ir aš, nori gyventi turtingą ir turiningą gyvenimą, o ne tik egzistuoti nuo algos iki algos, tikėtina, kad susiduri su viena finansine dilema. Apie ką kalbu? Apie tavo investavimo planą – dalyką, kuris net vidutines pajamas ilgainiui paverčia itin didelėmis sumomis banko sąskaitoje!
Jei dalį algos atsidedi ar planuoji atsidėti taupymui, greitai pastebėsi, jog pinigai banke kaupiasi užtikrintai, bet lėtai. Kurį laiką tuo džiaugsiesi, bet situacijai nesikeičiant galų gale viską paskaičiuosi ir įsitikinsi, kad iki pirmo milijono pagal tokią strategiją – labai toli.
Norint kapitalu mėgautis anksčiau, nei žiloje senatvėje, tiesiog būtina santaupas investuoti. Bet kaip tai padaryti naujokams, kuriems finansų pasaulyje viskas šviežia? Tiesiog mesti pinigus į biržas ir tikėtis geriausio būtų labai blogai. Ir apskritai, prieš pradedant investuoti, reikia tvirtų finansinių pagrindų. Tad šiandien šiuo pradžiamoksliu paprastai išdėstysiu, kaip geriausia norą investuoti paversti nuosekliais praktiniais veiksmais.
Asmeninių finansų valdymo taisyklės
Kiekvienas kelias į finansinę laisvę prasideda nuo pajamų planavimo, valdymo ir sėkmingo taupymo. Norint turėti ilgalaikius rezultatus, reikia savo algą skirstyti tikslingai. Pajamų biudžetavimo metodų yra daug ir įvairių. Pavyzdžiui, man labai patinka 50-30-20 taisyklė. Ją siūlau ir pradedantiesiems, ir pažengusiems asmeninio biudžeto valdytojams.
Su 50-30-20 metodu viskas labai paprasta. Ne daugiau nei 50 procentų nuo algos skirk būtinoms išlaidoms – buto nuomai, automobilio degalams, maistui ir panašioms būtinybėms. 30 procentų nuo tavo algos sudarys vadinamas linksmasis fondas – įvairioms pramogoms ir nebūtinoms išlaidoms atidedami pinigai. Už juos laisvai gali taupyti atostogoms, keliauti į koncertus, kino teatrus ir įvairius kultūrinius renginius. O likusius 20 procentų turėtum atidėti ilgalaikiams finansiniams tikslams, taupymui ir investavimui.
Aišku, tuos procentus, maždaug išlaikant proporcijas, gali keisti pagal savo poreikius. Jei sunku pradžioje taupyti 20 proc., rekomenduoju pradėti bent nuo 10. Bet svarbiausia pradėti ir savo plano laikytis be žalingų kompromisų.
Kaip padidinti pajamas?
Pradėjus pinigus taupyti, tuoj pastebėsi, kad reikalai nejuda taip greitai, kaip norėtųsi. Ir tai natūralu. Dirbant pagal tradicinį nuo 9 iki 5 darbo modelį, įdedamų pastangų, laiko ir atlygio santykis yra nenaudingiausias būtent darbuotojui. Tau pervedamas atlyginimas, kurio užtenka pragyvenimui ir šiokiems tokiems asmeniniams poreikiams, o mainais siekiama iš taves išsunkti kuo daugiau produktyvių rezultatų ir darbo laiko. Kai kurie darbdaviai net įsivaizduoja, jog neapmokami viršvalandžiai – normalus dalykas.
Akivaizdu, kad tokiu atveju reikia lygties puses keisti vietomis. Tavo tikslu turi būti paklausios, aukštesnės pridėtinės vertės nišos radimas, kurioje dirbant ilgainiui galėsi su vis mažesnėmis laiko sąnaudomis uždirbti vis daugiau.
Nesakau iškart eiti lauk iš nenaudingos ir solidžiai nemokančios darbovietės. Pamažu išmėgink naujas galimybes. Pavyzdžiui, po darbo valandų ar savaitgaliais gali mokytis ir ilgainiui pasiūlyti savo, kaip laisvai samdomo specialisto paslaugas kokioje nors paklausioje srityje. Pasirinkimas platus – nuo automechanikos iki programavimo, grafinio dizaino ar net paveikslų tapymo! Renkantis papildomo uždarbio šaltinį patariu atsižvelgti į stipriąsias savo puses bei turimas žinias. Juk jei kažką naudingo jau moki ar kokią nors veiklą labai mėgsti, joje suktis bus lengviau. Ir daug labiau tikėtina, kad mylima veikla taps pagrindiniu darbu bei išaugs į sėkmingą nuosavą verslą. To tau ir linkiu!
Finansinė pagalvė
Gerai, tarkim kas mėnesį atsidedi bent po 10 proc. nuo algos ir uoliai dirbi prie pajamų auginimo. Kas toliau? Gal jau metas pasirūpinti investavimu?
Ne visai. Suprantu, norisi kuo greičiau uždirbti pasyvias pajamas. Pats sakau, kad geriau pradėti nuo mažesnių sumų, bet kuo anksčiau. Tik šitam pasakymui yra kelios sąlygos. Prieš pradedant labai svarbu pasirūpinti finansų pagalve bei peržiūrėti skolų ir įsipareigojimų skiltį.
Finansinė pagalvė irgi yra savotiška investicija. Tai yra tavo apsauginis fondas, kurį susidarai iš taupomų lėšų ir turi atsidėti taip, kad prireikus pinigus galėtum greitai panaudoti. O panaudoti juos galima užklupus įvairioms bėdoms – nuo darbo netekimo ir pajamų laikino praradimo, iki rimtesnio automobilio gedimo bei didesnių jo remonto išlaidų. Esmė tame, kad tokias situacijas pasitiksi ramiai: pagalvė padės sklandžiai pereiti laikinus finansinius nemalonumus.
Koks turėtų būti rezervo dydis? Na, tai priklauso nuo tavo turimų finansinių įsipareigojimų dydžio. Jei neturi jokių skolų arba jos minimalios bei nereikia mokėti būsto paskolos ir išlaikyti kitų asmenų, pavyzdžiui nepilnamečių vaikų, tada tavo finansiniai įsipareigojimai yra minimalūs. Tokiu atveju užteks 3 mėnesių būtinosioms išlaidoms prilygstančio rezervo. Įvertinant sumos dydį reiktų sudėti minėtas būsto, maisto, kuro išlaidas ir panašius dalykus.
Jei turi šeimą, kelis nepilnamečius vaikus ir, tarkim, kokią būsto paskolą, sakyčiau finansiniai įsipareigojimai jau yra vidutinio dydžio. Tokiu atveju reiktų kaupti 6 mėn. būtinų išlaidų rezervą. Na, o jei įsipareigojimai dideli – paimtos didžiulės paskolos, iš skolintų pinigų pradėtas savas verslas, ar namuose išlaikomi 3-4 vaikai, tada reiktų orientuotis į 12 mėn. rezervo kaupimą.
Noriu pastebėti, kad finansų pagalvė ne tik padės spręsti finansines problemas, bet ir apsaugos protingo investuotojo ateitį. Atsiradus netikėtiems sunkumumams nereikės savo akcijų, obligacijų ar kitų investicijų pardavinėti „į minusą“ nepalankiausiu metu vien todėl, kad sugedo automobilis, o remontui pinigų nėra.
Skolos ir įsipareigojimai
Dar vienas svarbus dalykas, kuriam reikia skirti dėmesio prieš investuojant, yra asmeninės skolos. Dažnas žmogus labai jau skuba pradėti ir mintyse skaičiuoja investicinį pelną, bet ramiai neapmąsto, kaip stipriai esamos skolos lėtins jo investavimo progresą.
Tik pagalvok – jei tave slegia gausybė greitųjų kreditų ar įprastų paskolų su aukštomis palūkanų normomis, tai vien sumokamos palūkanos dažnu atveju „praris“ didelę dalį nuo 10 proc. vidutinės metinės investicinės grąžos. Jau net nekalbu apie tai, kaip stipriai galėtum padidinti investicines įmokas, jei pirmiau atsikratytum blogų skolų.
Žinoma, nesakau, kad būtina prieš investuojant atiduoti visus kreditus. Didesnių įsipareigojimų, pavyzdžiui būsto paskolos atveju, tai gali būti netgi naudingas sprendimas. Tačiau įsivertink realistiškai – ar tikrai negali greitai nusikratyti, tarkim, naujo telefono išperkamojo plano, už kurį palūkanas nuo 1000 eurų mokėsi dar ateinančius 2-3 metus? O jei panašių kreditų yra ne vienas, tikrai geriau pirma skirti dėmesio ir prieš investuojant tokius finansinio potencialo „graužikus“ pašalinti iš savo finansų erdvės.
Kaip pradėti investuoti?
Gerai, tarkim visus minėtus žingsnius jau pritaikei praktiškai. Taupai pinigus, turi rezervą, atsikratei daugumos blogų vidutinės trukmės skolų, o ir pajamų auginimo srityje dirbi solidžiai. Kaip ir pats metas įdarbinti pinigus. Bet tada susiduri su dar vienu nežinomuoju. Egzistuoja daugybė investavimo sričių – akcijos, obligacijos, P2P platformos, nekilnojamo turto fondai. Atrodo, viskas įdomu, viską norisi pabandyti, bet trūksta žinių užtikrintam pasirinkimui. Ką daryti tokiu atveju?
Visų pirma apsišarvuok kantrybe. Geriau kelis mėnesius pasėdėti prie knygų ir mokomųjų video, negu aklai dėti pinigus į kokias kriptovaliutas ir drebėti nežinant, kas ir kodėl kyla ar leidžiasi. Gera žinia ta, kad mokantis investavimo meno, nebūtina sutaupytus pinigus tuščiai laikyti banke. Gali juos įdarbinti į saugius, likvidžius ir kiek paprastesnius instrumentus, kurie padės bent jau aplenkti standartinę metinę infliaciją. Pirmiausia galvoje turiu įvairius indėlius ir taupomąsias sąskaitas. Puikiu pasirinkimu šioje vietoje gali būti brokerio Freedom24 taupomoji D sąskaita.
Su D-sąskaitos įrankiu viskas patogu, aišku ir paprasta. Užregistravus Freedom24 platformoje gausi vertybinių popierių sąskaitą. Kartu su ja gausi ir investicinę, ir taupomąją, arba vadinamą D-sąskaitą. Joje pinigus gali neterminuotam taupymo laikotarpiui pasidėti ir juos patogiai išsigryninti be palūkanų praradimo. D-sąskaita solidžią grąžą derina su neįtikėtinu lankstumu. Gali gauti nuo 3% iki 5% dydžio metines palūkanas, kurių dalis tau bus automatiškai išmokama kiekvieną kaupimo dieną! Skamba per gerai, kad būtų tiesa? Spausk ant šios nuorodos, kur išsamiau kalbu apie D-sąskaitos veikimo principus!